BADEM SÜTÜ NASIL YAPILIR

Süt alerjisi olanlar için çok lezzetli alternatifler mevcut ve bunları evinizde kendi ortamınızda kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bu alternatifleri ara ara paylaşıcam. Bugün süte alternatif tarifim benim favorim ve oldukça lezzetli badem sütü. İşte badem sütümün tarifi: *1 su bardağı çiğ badem *3 su bardağı su *Toz tarçın *3-4 adet hurma (tatlandırmak için ve yine suda bekletilmiş) *Süzmek için tülbent yada peynir süzgeci
Yapılışı: Bademleri akşamdan sabaha suda bekletin. Sabah bademlerin bekletme suyunu süzüp, yeni su ile birlikte blendıra koyup, homojen kıvama gelinceye kadar karıştırın. Tülbent yada peynir süzgeci ile süzün. Daha sonra tekrar blendıra alıp; tarçını, suda bekletilip çekirdeği çıkarılmış hurmaları katıp, tekrar karıştırın. Son derece lezzetli, kalsiyum ve magnezyum deposu badem sütünüz hazır. İşte bu kadar kolay. Hazırladığınız bu sütü, normal süt kullandığınız her yerde; milkshakelerde, müslilerde, tatlılarda kullanabilirsiniz. Hazırladığımız badem sütünü, buzdolabında 3 gün saklayabiliriz. Afiyet olsun
BADEM SÜTÜ NASIL YAPILIR
Serves 4
Süt alerjisi olanlar için çok lezzetli alternatifler mevcut ve bunları evinizde kendi ortamınızda kolaylıkla hazırlayabilirsiniz Bu alternatifleri ara ara paylaşıcam. Bugün süte alternatif tarifim benim favorim ve oldukça lezzetli badem sütü.
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1 su bardağı çiğ badem
  2. 3 su bardağı su
  3. Toz tarçın
  4. 3-4 adet hurma (tatlandırmak için ve yine suda bekletilmiş)1 su bardağı çiğ badem
  5. Süzmek için tülbent yada peynir süzgeci
Instructions
  1. Bademleri akşamdan sabaha suda bekletin. Sabah bademlerin bekletme suyunu süzüp, yeni su ile birlikte blendıra koyup, homojen kıvama gelinceye kadar karıştırın. Tülbent yada peynir süzgeci ile süzün. Daha sonra tekrar blendıra alıp; tarçını, suda bekletilip çekirdeği çıkarılmış hurmaları katıp, tekrar karıştırın. Son derece lezzetli, kalsiyum ve magnezyum deposu badem sütünüz hazır. İşte bu kadar kolay.
  2. Hazırladığınız bu sütü, normal süt kullandığınız her yerde; milkshakelerde, müslilerde, tatlılarda kullanabilirsiniz.
  3. Hazırladığımız badem sütünü, buzdolabında 3 gün saklayabiliriz. Afiyet olsun
alerjik mutfak http://www.alerjikmutfak.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir